Placet experiri

"Életre-halálra olvasni, mert ez a legnagyobb, az emberi ajándék." (Márai) Nem vagyok se nem irodalmár, se nem irodalommal foglalkozó diák vagy hallgató. Pusztán szeretek olvasni, ennyi az egész. Még csak a töredékét olvastam annak, amit szeretnék. Mit szeretnék? Elindulni a klasszikusoktól, és megérkezni a kortársakhoz, aztán kicsit vissza a klasszikusokhoz, aztán újra vissza... Hogy is mondta Hans Castorp? Placet experiri - a kísérletezés öröm.

Címkék

Címkefelhő

Friss topikok

2009.03.03. 16:26 marlow

Emile Zola: Hölgyek öröme

A 19. század második felének francia krónikása Emile Zola: Rougon-Macquart regényciklusa húsz kötetet tartalmaz, és tökéletes társadalmi képet fest III. Napóleon Franciaországáról. Ez a regény is ebben a korban játszódik; egy újonnan nyíló párizsi divatáruház, a Hölgyek öröme életét és környzetetét írja le.

Az óriási méretű új áruház árnyékként hatalmasodik a környzetében lévő kisboltok fölé, melyek néhány hónapos szenvedés után végleg bezárják kapuikat. A kereskedők gyűlölettel nézik, ahogy minden vevőjüket elcsábítja az árubőség és a csillogás. A kapitalizmus első komoly térnyerése ez: Párizs lakossága valósággal özönlik a Hölgyek örömébe.

Zola eme társadalmi változás mellett a két réteg egy-egy tipikus képviselőjét állítja a regény cselekményének középpontjába. Denise gyakorlatilag nincstelenül érkezik vidékről a nagyvárosba, ahol végül sikerül neki munkát kapni a Hölgyek örömében. Boldogságát az embertelen körülmények és az anyagi nehézségei sem csökkentik jelentősen. Sorsa végül  - kissé meseszerűen - összefonódik a társadalom csúcsáról érkező áruháztulajdonos Octave Mouret-éval, aki beleszeret a lelkiismeretesen dolgozó lányba, és végül a társadalmi korlátok ellenére egymáséi lesznek.

Zola valószínűleg nem tartozik a legnagyobb írók közé, ha regényeinek csak a szépirodalmi értékét vagy a stílusát vizsgáljuk. Amiért azonban megéri olvasni, az az a társadalmi háttér, melyben cselekményeit ábrázolja. Az olvasó teljesen a 19. század Párizsában érezheti magát: a pompa és a nyomor, a csillogás és a förtelem fővárosában.

Emile Zola: Hölgyek öröme. Magyar Könyvklub, Budapest, 2000. 442 p. 

Szólj hozzá!

Címkék: francia regény klasszikus világirodalom emile zola hölgyek öröme


A bejegyzés trackback címe:

https://szepirodalom.blog.hu/api/trackback/id/tr87977756

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása