Závada Pál legújabb regénye az Idegen testünk, melyben az író szereplőinek elbeszélésein, gondolatain és cselekedetein keresztül bemutatja a két világháború közti, és a közvetlen 1945 utáni eseményeket a magyar társadalomban. 1940 őszének egyik estéjén, nem sokkal Erdély visszatérte után Weiner Jankánál találkoznak rokonok, ismerősök - családi, szerelmi, baráti kötelékek láncolják magukat egymáshoz. Zsidók, svábok, magyarok; katonák, újságírók, művészek, professzorok; kommunisták, nemzetiek, fasiszták.
Az ő perspektívájukon át kitárul a tér, az idő, és belelátunk abba, hogy miképp is virulhatott mindaz a gondolatvilág, amelyet ma épp ésszel fel nem foghatunk: az antiszemita, idegengyűlölő attitűd, melyet az elveszett területek visszaszerzése, és az ezzel járó kötelezettség-érzés - miszerint emiatt a németek mellé kell állnunk - táplált.
Összetettsége, különleges narrációja és sok szereplője ellenére az Idegen testünk mégis olvasmányos és lebilincselő: egy olyan kor gondolatvilágába enged betekintést, mely meghatározta Magyarország egész 20. századi történelmét, és hatással van napjaink eseményére is. Závada könyvét egyszerre olvashatja a kortárs regényeket kedvelő irodalombarát és a közelmúlt történelmét megismerni vágyó olvasó - de leginkább mindenki, aki szeretné megérteni mindazt a múltat, ami hatással van a napjaink aktuális eseményeire, és minden bizonnyal a közeljövőre is. Zseniális, elgondolkodtató, felkavaró mű.
Závada Pál: Idegen testünk. Magvető, Budapest, 2008. 391 p.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.